Muzyka na wesele

DJ czy orkiestra ?

W innym artykule przeczytać mogliście o muzyce na wesele. Tu odpowiemy sobie na pytanie co wybrać, didżeja czy zespół muzyczny. Cóż…najlepszym rozwiązaniem byłoby zatrudnienie DJ’a i orkiestry. Kiedy muzycy odpoczywają, DJ przejmuje stery. Jeśli jednak nie mamy takich możliwości należy wybrać jedną z tych opcji. Tutaj sprawa jest bardzo indywidualna. Zarówno wśród prezenterów jak i zespołów można znaleźć firmy, które są bardzo dobre i takie których usługi są na średnim poziomie.

Zalety DJ-a na wesele:

– szeroki repertuar muzyczny

– mnogość prezentowanych stylów i gatunków muzycznych

dj wodzirej na wesela

Zalety orkiestry:

– brzmienie „na żywo”

– możliwość rozkręcania wesela przez jednego przygotowanego do tego członka zespołu na wesele – wodzireja

Elementy na które należy zwrócić uwagę i ustalić wcześniej:

– ilość i częstotliwość przerw podczas grania,

– zakres repertuaru, jego aktualność i dopasowanie do naszego gustu,

– wypełnienie przerw spokojną muzyką.

DJ lub orkiestra na wesele

Czasy wesel na których całą noc gra się muzykę biesiadną i disco polo przynajmniej dla części osób przestają być atrakcyjne. Te jedyną noc z życiu można spędzić przy ulubionych specjalnie na tą okazję wybranych utworach. Dlaczego nie pobawić się przy oryginalnych wersjach największych światowych przebojów? Na taką okazję nadaje się profesjonalny DJ. Jeśli jesteśmy tradycjonalistami szukajmy dobrej weselnej kapeli.

Jakie jest zadanie weselnego DJ’a?

Zadaniem DJ’a podczas wesela jest prezentowanie odpowiedniej muzyki w odpowiednim momencie uroczystości. DJ ma repertuar złożony z setek utworów, których prezentowanie może prowadzić na wiele sposobów, w rożnych kombinacjach, ozdabiać imprezę odpowiednimi komentarzami. DJ przed uroczystością powinien wypytać o przekrój wiekowy gości i ewentualnie o preferencje muzyczne rodziców Pary Młodej.

 Czy można wpływać na repertuar muzyczny podczas wesela prowadzonego przez DJ’a?

Oczywiście! Mało tego możemy to zrobić przed weselem podając DJ-owi nasza playlistę utworów na wesele, które chcielibyśmy bardzo podczas uroczystości usłyszeć, jak również tytuły i wykonawców, których bardzo nie lubimy.

 Jakie utwory powinny być zagrane na weselu?

Oczywiście podczas wejścia Pary Młodej nie obejdzie się bez Marszu Mendelssohna i tradycyjnego „100 lat”, którego śpiewanie kontynuować powinni goście. Utwór do pierwszego tańca wybierają Państwo Młodzi. Elegancko byłoby zatańczyć walca wiedeńskiego lub angielskiego, ale tutaj jest pełna dowolność i może to być jakaś spokojna piosenka przy której przykładowo młodzi spędzili kiedyś romantyczne chwile (często „Wielka Miłość” Krajewskiego).

W jaki sposób DJ dobiera repertuar?

Jest wiele sposobów. Najczęściej prezenter odrzuca skrajny repertuar, który nie jest uniwersalny i będzie źle przyjmowany przez pokolenie starsze (techno, house, hip-hop itp.). Muzyka powinna się podobać każdemu, a na pewno zdecydowanej większości. Co kilkanaście minut należy zmieniać klimat tak, aby każdy znalazł na weselu utwory dla siebie. Wesele powinno się zacząć spokojniejszymi przebojami, aby każdy mógł się powoli „rozkręcać”. Muzyka, która zawsze na weselu się sprawdza to lata 70-te i  80-te (przykładowo Abba, Boney M), oraz po prostu wielkie przeboje (przykładowo „Suzanna”, „Life is Life”, „One way ticket”, „Twist” itp.). Nie powinno zabraknąć przebojów muzyki latynoskiej (Gipsy King, Jennifer Lopez, Vaya ConDios, Antonio Banderas…), tematy w języku włoskim („Felicita”, „Sempre sempre”, „La shate mi cantare”…) oraz największych polskich przebojów z ostatnich kilkudziesięciu lat (w tym także muzyki biesiadnej).

 Czy DJ prowadzi jakieś zabawy na weselu ?

Oczywiście! Wszystko zależy oczywiście od konkretnego DJ’a, ale nie powinno obyć się bez tradycyjnych oczepin (najczęściej krótkich bez dodatkowych zabaw czasami ośmieszających niektórych gości). Tradycyjnie Pani Młoda rzuca welonem, bukietem kwiatów lub podwiązką a Pan Młody muszką, musznikiem lub krawatem. Wygrani zapraszani są przez wodzireja do wspólnego tańca, potem zabawa trwa dalej najczęściej do białego rana. Oprócz oczepin modny jest taniec odbijany gości i Pary Młodej i zbieranie w ten sposób pieniędzy na symboliczny wózek dla potomka. Z tym jednak nie można przesadzać, bowiem zdążają się sytuacje, że chętnych nie jest zbyt dużo i sytuacja jest nieprzyjemna, a goście w zależności od regionu pochodzenia mogą czuć się naciągani na dodatkowe wydatki. Należy uważać z zabawami, które często przekraczają granice dobrego smaku (zdejmowanie butów, dotykanie intymnych części ciała itp.). Modne są podziękowania Młodych dla rodziców i dedykowanie im tańca i/lub drobnego upominku (na przykład przy utworze „Cudownych Rodziców mam”). Pakiet zależy od prowadzącego, ale nie należy przesycać wesela konkursami.

Atuty zespołu weselnego

 Każdy weselny zespól ma swój niepowtarzalny styl i swój repertuar. Wynajęcie orkiestry wiąże się zazwyczaj z większymi kosztami, niż DJ/wodzirej w jednej osobie, jednak dobry, powtarzam dobry zespół grając na żywo i posiadając osobę znającą się na wodzirejowaniu na pewno zapewni, że nasze wesele będzie niezapomniane.

 

 

 

 

 

Leave a comment